Hétszínvilág

Főiskolán Ausztriában II.

Dr. Vekerdy Tamás legújabb írása adta az ötletet, hogy leírjam, hogyan telik nálunk a főiskolán egy átlagos óra. Itt az elején szeretném leszögezni, hogy  Magyarországon én egy percig nem jártam főiskolára vagy egyetemre, így nincs összehasonlítási alapom. Lehet, otthon ugyanígy zajlik egy óra, mint itt, lehet nem. Már korábban írtam, hogyan kerültem ki és miket/mikről tanulunk.

IMG_1123

 

Az órarendet egy héttel a szemeszter kezdete előtt már letölthetjük a suli weboldaláról, ahova saját jelszóval léphetünk be. Ha jól emlékszem, Magyarországon ezt a rendszert Szaturnusznak hívják vagy Uránusznak (?!) legalábbis a barátnőim valami bolygónevet mondtak, hogy náluk az van. Szóval órarend. Kötött és minden tantárgyat kötelező látogatni. Felvenni vagy leadni nem tudunk, nem lehet órákat. Annyit lehet változtatni, hogy a másodnyelvet mindenki maga választja. Szerencsére az órabeosztás az egész félévre érvényes, így bátran lehet vele tervezni például mellékállást vagy hazautazást, mert biztos, változni nem fog.

Dolgozatok, tesztek, felelések nincsenek. Vagyis vannak, de év közben nincsenek. Csupán a szemeszter végén, decemberben és júniusban. Olyankor heti 2-3 vizsga van, mind írásbeli. Aki megbukik rajtuk, -és ez gyakori, mert nagyon stresszes két hónap ez- az a következő szemeszter első hetében pótvizsgázhat. A jó ebben az, hogy decemberig és júniusig nem kell folyamatosan a tesztektől rettegni, viszont az a két hónap kész rémálom mindenkinek.

IMG_1436 (2)

Csengő szerencsére nincs. Az órák általában 3-4 órán keresztül tartanak, de olykor-olykor előfordul, hogy egész nap bent kell ülnünk. A szüneteket, amik 15 percesek, a tanár vagy óratartó szabja meg. Igen, óratartó, mert gyakran nincs tanár vagy professzori végzettsége annak, aki órát tart, csak éppenséggel a szakmája egyik legjobbja és olyankor papír nem számít. Így tanított minket már argentin designer, namíbiai származású osztrák kastélytulajdonos és ír környezetvédő is. Itt fontosabb a tudás és a tapasztalat, mint bármilyen végzettség. Ezenkívül a főiskola igyekszik a legjobb tanárokat összeszedni nekünk. Volt már vendégtanárunk Amerikából, Costa Ricából és Nepálból is.

Előadó terem, ahol olyan félkörívesen ül a hallgatóság egy hegyoldalban, csak kettő van nálunk. Azokat is csak nagyobb eseményekkor, ünnepekkor használjuk. Amúgy sima pados, világos termekben tanulunk, ahonnan mindig gyönyörű kilátás van a faltól-falig érő hatalmas ablakoknak köszönhetően.

IMG_1345

 

Laptopot vagy bármilyen más ketyerét lehet szabadon használni. Mosdóba is bármikor kimehetünk. Enni-inni is szabad, különben hogy bírnánk ki 4 órát egy huzamban? Az órákat aktívnak nevezném, mivel mindenkinek szabad bármilyen véleményt-hozzászólást-megjegyzést kinyilvánítania amikor csak akarja. Az osztályban 20-tól 34 éves korig jobbára minden korosztály előfordul, így van akinek több tapasztalata van egy adott témában, mint a többieknek. A tanárok PowerPoint prezentációkat készítenek az órához, amit utána feltöltenek a közös facebook vagy google+ oldalunkra. Csoportmunkáink is vannak, amik általában óriási veszekedéssel kezdődnek, és egy kitűnő előadással végződnek.

További friss bejegyzésekért csatlakozz a blog Facebook oldalához!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!